Ať se člověk snaží, jak se snaží, nakonec se v angličtině nevyhne fenoménu zvanému FRÁZOVÁ SLOVESA. Od středně pokročilé jazykové úrovně se zdá, že nám šlapou na paty téměř při každém kroku. Ve chvíli, kdy pochopíme, že je jich moc, máme dvě možnosti – propadnout panice nebo si je oblíbit.

Co jsou vůbec ´frázová slovesa´? Jsou to slovesa jako GET UP, BREAK DOWN, GET OFF. Vždycky je tvoří sloveso a částice, například UP, DOWN nebo OFF. Ty většinou změní význam původního slovesa. Což je poněkud nepříjemné…

Abychom si mohli tato, na první pohled zákeřná, slovesa oblíbit, musíme se jim dostat ´pod kůži´. Často můžeme slyšet: „Nauč se je prostě zpaměti, nic jiného se s nimi nedá dělat.“ Ale v eBooku 150 FRÁZOVÝCH SLOVES s duchaplným komentářem, který je teď pro vás ke stažení zdarma, se dozvíme, že JE i jiná možnost, jak se řadě z nich dostat na kobylku.

Ale s tím, že je jim moc, se musíme opravdu smířit. Ale! Budeme je všechny potřebovat? A musíme se je všechny naučit dnes? Odpověď na obě otázky zní – NE.

Řekněme si teď 5 tipů, jak si usnadnit práci s frázovými slovesy:

Tip 1: Pochopme logiku slovesa. I když to tak na první pohled nemusí tak vypadat, velká část frázových sloves logiku.

Tip 2 : Učme se frázová slovesa podle témat. Budou se nám lépe pamatovat. S tím začneme hned dnes. A sice tématem ´OBLÉKÁNÍ´. Proto DRESSING UP. Není to jen ´dresink vzhůru´- což můžeme usoudit podle Maxe na obrázku. Znamená to ´vyfiknout se´, hodit se do gala.

Tip 3: Učme se frázová slovesa v kontextu. Když je sloveso použito v situaci, kterou si umíme snadno představit, umíme si ji – včetně slovesa – i lehce zapamatovat. Obrázky a věty s nahrávkami v eBooku vám ukážou, že to funguje. Vyzkoušejte si to sami…

Tip 4:  Používejme slovesa v praxi. Umíte nové frázové sloveso? Pochlubte se s ním v komunikaci. Začněte je používat. Žádná příhodná situace se v praxi nenabízí? Pak zvažte, jestli se zrovna TOTO frázové sloveso opravdu potřebujete učit…

Tip 5: Opakování matka moudrosti. Zapomínání je nemilosrdný a nevyhnutelný proces. Proto procvičujme, opakujme, nedejme zapomínání šanci!

Ale dost bylo teorie. Pusťme se do práce…

DRESSING UP

Máme tady 10 obrázků, k nim slovesa a případně další slovíčka, která nám pomůžou obrázek popsat.

Přečtěte si otázku mezi každým slovesem a obrázkem, protože ta vám napoví, co byste měli odpovědět.

Poradíte si se slovesy ve správných gramatických časech? Určitě ano.

Řekněte si nahlas odpověď na otázku v osobě, ve které je položená.  A pak si pro kontrolu pusťte správnou odpověď pod obrázkem. A jednou (nebo klidně dvakrát) ji nahlas zopakujte.

  1. FIT – padnout (velikostně)

Padne mi to?

 

2. GET DRESSED – obléknout SE

Proč se na něj nemáme dívat? Co se očividně chystá udělat?

3. GET UNDRESSED – svléknout SE

Co udělal, když přišel domů?

 

4. GET CHANGED – převléknout se

Co jsem dělal, když někdo vstoupil do kabinky?

when – když / somebody – někdo / enter – vstoupit / fitting room – zkušební kabinka

 

5. MATCH – pasovat, ladit

Pasuje šála k mému klobouku?

the scarf – šála / my hat – můj klobouk

 

6. PUT ON – obléknout SI

Co hodlá udělat s bundou?

 

7. SUIT – slušet

Sluší mi to sako?

 

8. TAKE OFF  – vyzout SI, svléknout SI

A jéje. Mám boty od bláta. Co si myslím, že udělám se svými botami?

think – myslet / my shoes – moje boty

 

9. TRY ON – vyzkoušet si

Kdy jsem si zkoušel tu bundu? (minulý týden)

 

10. WEAR – mít na sobě, nosit

Podívejte se. Co mám na sobě?

look – podívat se / a new jumper – nový svetr

 

Tak co? Jak se vám dařilo? Jistě vám to šlo jako po másle.  A pokud přece jen ne – co kdybyste si cvičení za pár dní zkusili znovu? Jaký že to byl náš tip 5? Jj, opakování matka moudrosti.

Jistě vám neuniklo, že ne všechna slovesa ve cvičení byla frázová. Pamatujete na tip 2 ? Jde nám o to, zapamatovat si slovesa v rámci tématu. A tak je tady máme i s jinými slovesy, která se nám můžou hodit, když mluvíme o oblékání (a svlékání).

Lámete si hlavu nad tím, proč byly použity právě gramatické časy, které byly použity? Ptáte se sami sebe, jestli byste budoucí čas s ´going to´ v 6. větě nemohli nahradit budoucím časem s ´will´? Nebo proč je ve 2. a 3. větě předpřítomný čas?  Nebo jestli byste mohli v 7. větě říct: ´The jacket is suiting me.´? A uvažujete, kde byste mohli odpovědi na své otázky ohledně časů vygooglovat? Možná by se vám hodil náš eBook ANGLICKÉ ČASY: Konec chaosu. Tam je totiž angličtina, co má šťávu. Dozvíte se tam o časech, a nejen o nich, vše podstatné…

Nebo se už v časech orientujete a uvítáte příležitost si je procvičit? Pak neváhejte a vyražte s Dot na pláž :-).

 

Komentáře

Cílem EngliShowMenů je dát šťávu vaší angličtině! Více o nás si přečtěte zde>>

Pin It on Pinterest

Share This