Povídat si o tom, co děláme rádi, je vždy příjemné. V angličtině jako v češtině. Nestalo se vám ještě, že jste větu o svých koníčcích začali slovy: ´I´M INTERESTING….´ ? Tedy – ´Jsem zajímavý…´?  Vůbec nepochybuju, že je to pravda.  Přesto jsem si celkem jistá, že jste chtěli říct ´I´M INTERESTED…´. A možná o tom ani nevíte. 

Není jedno, jestli řeknu ´interesting´ nebo ´interested´? Obě slova jsou přece tak podobná, že mezi nimi nemůže být velký rozdíl, ne? A pokud tam rozdíl je, tak se posluchač dovtípí, no ne? Na to nespoléhejme.

Podívejme se na následující situaci, ve které se Dot nedovtípila. Seymour ji chtěl pozvat na drink, ale Dot bez odpovědi naštvaně odešla. Chudák Seymour očividně netuší, co se stalo. Vy ano?

you-look-so-boring

To nebyl dobrý začátek, Seymoure! Chtěl jsi využít toho, že se Dot nudí sama u baru a vypadá to, že ji to naštvalo, co? Nediv se.  Řekl jsi jí, že je ´nudná´- ´BORING´. ´Znuděná´ je ´BORED´.

Obě přídavná jména – ´boring´ i ´bored´ vychází ze slovesa ´TO BORE´- nudit se. Proto ta podoba. Ale rozdíl ve významu tu jak vidno je. Než zažít podobnou nepříjemnost, radši si posviťme na rozdíl v koncovkách -ed a -ing. Tady je pár dalších příkladů:

 

ed-x-ing-1

ed-x-ing-2

ed-x-ing-3

ed-ing-4-2

 Jaké z toho můžeme vyvodit pravidlo, které nám příště pomůže vyhnout se chybě a případným nepříjemnostem?

pravidlo-ed-a-ing

Tak co? Jste ´CONFUSED´?  Věřím, že teď už ne. Ale pro jistotu si to ověříme, co říkáte… Správnou odpověď najdete v nahrávce.

 

Jaká je kniha? – What is the book like?

Jaký z ní má Seymour pocit? – How does Seymour feel about it?

The book is ……………….. . (relaxing / relaxed)

Audio přehrávač

 

 

 

Seymour is …………………… . (worrying / worried)

Audio přehrávač

 

 

 

 

Seymour is ………………. . (confusing / confused)

Audio přehrávač

 

 

 

 

The book is …………………. . (surprising / surprised)

Audio přehrávač

 

 

 

Seymour is ……………………. . (annoying / annoyed)

Audio přehrávač

 

 

 

Tak co? Věřím, že jste měli všechny odpovědi správně. Takže teď nejste ´annoyed´, jako Seymour kvůli knížce, ale naopak ´pleased´- potěšeni.

PAMATUJTE!

Komentáře

Cílem EngliShowMenů je dát šťávu vaší angličtině! Více o nás si přečtěte zde>>

Pin It on Pinterest

Share This